AĞAÇ MASA – CEVİZ

Her şeyin en güzelini isteme huyum genellikle hüsrana yol açıyor zira genellikle hiçbir şeyin en güzelini elde edemiyorum.

.

Fakat bazen bir şey oluyor.

İstisna gibi bir şey.

.
2 yıldır Pinterest’te bu doğal kenarlı masif ağaç masalara bakıyorum. Satın almaya kalkıldığında 4-20bin arasında değişen fiyatları, yapımının çok kolay olmadığını düşündürüyordu bana hep.
.
Onca kolay masa projesi varken nasıl bir cüretle bu işe kalkıştık, bu işi becerebileceğimize dair o sonsuz inancımız nereden geliyordu şu an hiç bilemiyorum. Fakat yaptık, oldu.
.
Müthiş oldu.
.
Normalde projeleri kısa kısa, tane tane anlatıp kapatıyorum fakat bu masa bir hikayeyi, bir fotoromanı hak ediyor.
.
Oturduysanız başlayalım.

ZORLUK - SÜRE

Zor bir proje. Malzemeleri temin etmesi, hazırlaması, nakliyesi derken hayli meşakkatli. Bir nebze hazır ürünleri seçerek daha kolay hale getirebilirsiniz söylediğim gibi. Fakat ille de bunun gibi olacak diyorsanız yaklaşık 2 hafta sürecektir.

MALİYET

Bu proje yaklaşık 2000 TL ama dediğim gibi 500 TL‘ye de bitirebilirsiniz 300 TL‘ye de. Biraz ne istediğinize – neyi / nerede bulduğunuza bağlı. Dökme demir ayaklar, 10 santimlik tablalar nispeten masraflı olabilecekken nakliyesi – montajı çok daha hesaplı alternatifler de var.

GÜRÜLTÜ

Şeritten çıktığı halde eve gelecekse ve o zımparayı evde siz yapacaksanız müthiş gürültülü. Günlerce sürecek zımpara sesi bu projeye kadar dost olduğumuz komşuları aniden emekli albaya çevirecektir. Yok hazır tablalar alacaksanız proje yine komşu dostu.

ALETLER

Eksantrik Zımpara *
Tank Zımpara *
Titreşimli Zımpara
Tüm zımparalar için kalın, orta ve ince zımpara kağıtları
Matkap
Daire Testere *
İşkence & Mengene *

* Masanın tablası için hazır panel alırsanız bu aletlere ihtiyacınız olmayabilir.

İşin sırrı zımparada. Zımpara ahşap projelerinizi, annenizin sizi sevdiği kadar seviyor.

El zımparasıyla halletmeniz olası değil. Tek çeşit zımpara makinesiyle bile hayli zor olacaktır. Biz, istediğimiz yüzeyi elde etmek için hem tank, hem eksantrik hem de titreşimli zımpara kullandık. Zımparaya coştuk. Birçok marka ve model var, biz şunları kullandık:

MALZEMELER

Kuru Ceviz Ağacı (210×40 cm) – 700 TL
2 x Masa Ayağı (72x62x6 cm) – 175 TL
2 x Bank Ayağı (46×30 cm) – 75 TL
Antipas Astar – 10 TL
2 x Mat Siyah Sprey Boya – 20 TL
Renksiz Ahşap Koruyucu – 12 TL
Yarı Mat Parke Verniği – 10 TL
28 x Ağaç Vidası (5 cm) – 5 TL
Tutkal – 10 TL

İPUÇLARI

Öncelikle söylemeliyim ki bu tür bir projeyi çok daha pratik bir şekilde, çok daha ucuza mal edebilir, sonucunda çok daha hafif bir ağaç masa elde edebilirsiniz.

.

Mesela Bauhaus’tan dış kabukları hala kenarında bulunan kütük kesitleri satın almak mümkün, şunlar gibi;

Masa ayakları konusunda da IKEA her zamanki gibi ekonomik ve stil sahibi alternatiflerle dolu:
Misal şu.
Ya da bu.
.
Ayak yerine iskelet de düşünülebilir:
Bunun ya da bunun gibi.
Belki de bunun gibi.
Biz, çok beklenmedik bir şekilde kuru ceviz bulmasaydık bu yolu seçecektik. Zira ağaç işi sandığımızdan çetrefilli çıktı. Odunculara gittik, seçip beğenip alabileceğimizi sandığımız o yüzlerce, belki binlerce devasa kütüğün işimize yaramayacağını; zira hepsinin yaş olduğunu ve yaş ağaçtan hiçbir şey yapılamayacağını öğrendik. Kuru olanlar ise çoktan kereste haline getirilmişlerdi zira istediğimiz boyutlarda bir kütüğün kütük halinde kuruması çok seneler alıyormuş. Ticari olarak pek karlı olmadığı için de ağaçları kütük halinde kurutmuyor, kereste haline getirip öyle kurumaya bırakıyorlarmış.
.
Olası bir yöntem istediğimiz kütüğü alıp, istediğimiz boyutlarda kestirip ahşap kurutma fırınına vermekti fakat elbette bu işlem müthiş sıkıntılı ve maliyetli olacaktı. Kütüğü al, şeride götür kestir, oradan perakende işlem yapmayı kabul edecek bir fırına ver, birkaç hafta sonra yeniden al, eve getir derken astarı yüzünü geçecekti.
.
Fakat sonra bir mucize oldu. Benim linkteki ağaçları almaya Bauhaus’a gittiğim gün, Can beni mumluk gibi küçük projeler için odun almaya gittiği yerden aradı ve o sihirli kelimeleri söyledi:
.
Aldın mı? Alma. Kuru ceviz buldum. 700’e bırakıyor.

Hemen akabinde WhatsApp’ıma şu iki fotoğraf düştü:

Ceviz bizim oldu.
.
Ceviz, zor bulunan ve oldukça pahalı bir ağaç. Zira hem süper şık ve sağlam bir ahşap, hem de normal şartlar altında meyve ağaçlarını kesmek yasak. Bir de elbette kurumasının yıllar alması, depolama ve nakliye maliyetleri var. Bu fiyata bulmak sürpriz oldu ve ağaç bütçesini 250 liradan 700 liraya çektik.
.
Çektiğimizi sandık.
.
Zira önce ağacı dilimletmeye götürdüğümüz şeride 100 TL daha bıraktık. :)
.
Akabinde IKEA’daki ucuz fakat şık ayakların 10’ar santim yüksekliğinde kestirdiğimiz ceviz dilimlerine uymayacağına karar verip demircinin yolunu tuttuk. Ayakları ben çizdim, 6 santimlik dökme demirden yaptırdık. Masanın ve bankın ayakları toplamda 250 TL ve 110 kg tuttu.
Bütün bunlar üçe katlanan bütçenin yanı sıra beşe katlanan mesai de demekti. Üstelik ikimiz de daha önce böyle bir iş yapmamıştık, cevizi hiç tanımıyorduk ve bunca nakit ve vakit ufacık bir hatada çöp olabilirdi.
 .
Fakat olmadı. Masa, hayal ettiğimizden de güzel oldu.

ADIMLAR

1. Önce kütüğü şeritte dilimlettik. 6 cm yüksekliğinde dilimletecektik; fakat şeritteki arkadaşlar ağacın temizlemede birkaç santim kaybedeceğini söyleyip inisiyatiflerini 10 cm yükseklikten yana kullandılar. Bildiğimiz bir şey varsa, o da bu işlerde ustanın dediğinden şaşanın üzüleceğiydi.

2. Kütüğün çapı, en kalın noktasından 48 cm, en ince noktasından ise 37 santimdi. Aslında yanyana iki dilim kullanarak direkt simetrik bir görüntü yakalamak istiyorduk; fakat ince noktadan elde edeceğimiz yaklaşık 70 cm genişliğin bizim için fazla dar olduğuna, dolayısıyla yanyana 3 dilime ihtiyaç duyduğumuza karar verdik. Bu nedenle hazır şeritteyken, orta dilimin iki kenarını ve yan dilimlerin ortada kalacak kenarlarını düzlettik.

Bu noktada şeritteki arkadaşların sihirbazlığı konuştu; parçaları kestiler, çıkardılar, yanyana koydular ve işte o an güneşi gördük:

3. Akabinde cevizler nihayet eve geldi ve yapım aşaması gerçekten uzun ve gürültülü bir zımpara süreciyle başladı. Uzundan kastım 4 koca gün. Gürültüden kastım ise en alt katta intihara sürüklenen komşular.

Can, bütün apartmana şunlardan dağıtarak bir kez daha günü kurtardı:

Önce her şeyi titreşimli zımparayla halletmeyi deneyip yanıldık. Zira şeridin izleri o kadar derindi ki yüzeyi kaymak gibi yapsak da bir türlü kaybolmuyordu.

Neden olmuyordu?

Her şeyi bilen Kenan Amca, bu sorunun cevabına da haizdi:

“Planyaya götürmeliydiniz.”

Elbette tekini iki kişi zor taşıdığımız 6 kütük dilimini ebediyen bu evden çıkarmaya niyetimiz yoktu. Bir çözümü olmalıydı.

Biraz soruşturduktan sonra, tank ve eksantrik zımparanın yüksek aşındırma işleri için çok daha uygun ve efektif olduğunu ve işimizi göreceğini öğrendik.

Bu iki arkadaşı edindikten sonra, önce eksantrik zımparayı 60 numara (kalın) zımparayla çalıştırıp şerit izlerinin kabasını aldık. Daha sonra tank zımparayı 80 numara (kalın) zımparayla çalıştırıp hem yüzeyi düzledik, hem de şerit izlerinden tamamen kurtulduk.

4. Belli bir noktaya getirdiğimiz yüzeylerden sonra, dilimleri tezgahın üzerinde tutkallayıp işkenceye koyduk.

Bu aşamanın fotoğraf ve videolarını gösteremiyorum; zira:

Panik yok, internet bebişim her konuda olduğu gibi bu konuda da dopdolu. Biz şöyle videoları referans aldık:

Videosunu eğlenceli bulduğumuz için şu tutkalı kullandık:

Biz, aşırı rafine bir görüntüden ziyade doğal bir görüntü istediğimiz için tutkallayacağımız kenarların çok düz olmasına uğraşmadık. Arada boşluklar ve bozukluklar olması fikri hoşumuza gitti ve bu süper işimize geldi, aksi takdirde parçaları birbirine kusursuz oturtmak için 1 hafta harcayıp yine de başarılı olamayabilirdik.

Tutkalladığımız dilimler tam 10 saat boyunca işkencede kaldı. 24 saatin sonunda ise birbirlerini bırakmamaya and içmiş gibiydiler. :)

5. Tablanın yapışmasını beklerken ayaklara geçtik. Önden temizleyip antipas astar çektiğimiz ayakları, astar kuruduktan sonra mat siyah sprey boyayla boyadık.

6. Ayakları matkap ve ağaç vidalarıyla ceviz tablaya vidaladık. Bu adımda biraz zorlandık ve birkaç matkap ucu öldürdük. Deli fişek bir matkabımız olmasaydı atlatamayabilirdik bence.

7. Sonra işte biliyorsunuz. Masanın toplam ağırlığı konusunda atıp tutup iddialaştıktan sonra birbirimize baktık; zamanı gelmişti.

.

Masayı ters çevirip ayaklarının üzerine kaldırdık.

8. Ve yine zımpara. Biraz 80 numara (kalın) tank zımpara

Biraz 120 numara (orta) eksantrik zımpara

Biraz 180 numara (ince) eksantrik zımpara

Biraz da 240 numara (ince) titreşimli zımpara

Son olarak da yine 240 numara (ince) tank zımpara döndük.

Her işlemden sonra masanın yüzeyini sevip sevip heyecanlandık.

Ta ki o düz, pürüzsüz, mükemmel yüzeyi yakalayana dek.

Çok toz yaptı. Çılgın toz yaptı. Uu beybi. Evi yakıp, üstüne kireç döküp kaçmak istedik.

9. Ahşap koruyucu ve verniğe geçmeden önce, atom bombası patlamışçasına toz duman olmuş odayı komple temizlememiz gerekti; çünkü ortamın ve yüzeyin temiz, tozsuz ve kuru olması çok önemli. Tavan dahil her şeyi defalarca sildiğimiz saatlerde bol bol bu aşkın ızdırabı hakkında düşünme fırsatımız oldu.

10. Tablaya, 8 saat arayla 2 kat şeffaf ahşap koruyucu uyguladık. Ahşap koruyucuyu ince katlar halinde çekmek ve katlar arasında söylendiği kadar beklemek mühim – yoksa kurumuyor, ağaç da malzemeyi emmiyor.

11. Akabinde en son ve en heyecanlı adıma geldik: Vernik!

Cevizin rengi vernikle oturuyordu.
(Verniği de yeterince inceltmek gerekiyor, aksi takdirde fırça izleri kalıyor zira vernik kolay dağılan veya homojenize olan bir materyal değil. Biz ilk etapta biraz kalın sürdük, bu yüzden dikkatli bakıldığında yer yer hafif fırça izlerine rastlamak mümkün; fakat ağacın deseninin yönünde sürdüğümüz için pek fark edilmiyor.)
Muhteş.

12. Masanın kurumasını beklerken, bank için ayırdığımız parçayı masa ayaklarının arasına girebilecek ölçüde kestik, zımparaladık, vidaladık ve yine zımparaladık. Sonrası ise yine ahşap koruyucu ve vernik.

13. Vernik kurudu ve açılış günü geldi. Biz ama biraz yorgun düştüğümüz için…

…biraz ödülü hak etmiştik.

14. Bu postu ise yemeğin hemen ardından şuradan bildirdim:

Müthiş oldu hakikaten, bu kadarını beklemiyorduk.
Umarım siz de yaparsınız.
Sevgiler.
Siz de yaparsanız ŞURADAN bi’ caps yollayın da havamızı bulalım.
Çav
Tags:
26 Yorumlar
 • sururi

  16 Şubat 2016 at 01:04 Cevapla

  Ellerinize sağlık çok güzel gözüküyor
  biraz dinamik hakkında kabalık olarak almazsanız ayaklar sağlıksız gözüküyor
  Çözümü ya demir ayakların oturduğu yere kanal açılmalı sallantı mukavemeti olsun
  veya iki ayağa çapraz bir bağ atmak gerekir vidalar karbon alaşımlı oluyor ve belirli güçten sonra esnemez ve kırılabilir dikkat ediniz
  güzel günlerde kullanmanız dileklerimle

  • Burcin

   22 Aralık 2016 at 19:22 Cevapla

   Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Sanırım en kolayı tablaya kanal açmak olacak, onu deneyeceğim. Belki ipucu almak için size başvururum. :)

 • sadık

  22 Temmuz 2016 at 15:54 Cevapla

  hocam süper olmuş. ellerinize sağlık :)

  • Burcin

   22 Aralık 2016 at 19:22 Cevapla

   Çok teşekkür ederiz! :)

 • Demir Karatay

  2 Eylül 2016 at 13:58 Cevapla

  Merhaba
  Tomruğu nereden buldunuz acaba?

  • Burcin

   22 Aralık 2016 at 19:12 Cevapla

   Selamlar,

   Geç cevap için üzgünüm, okunduğunun farkında değildim. ^^

   Kastamonu’da bir köyden bulduk açıkçası tesadüfen. :)

 • bekir

  1 Ekim 2016 at 18:26 Cevapla

  Çok başarılı gerçekten. Üzerine tank düşse banamısın demez gibi görünüyor Yalnız üstteki arkadaşın yorumu çok doğru. Bu haliyle çok çok tehlikeli. Çocuklar için özellikle!
  Dikeyde üzerinde birkaç kişi zıplasa bnamamısın demez ama masayı yandan ittirseniz veya yaslansanız bile bağlantı noktalarındaki vidalar ağırlığı kaldırmaz ve masa tablası dümdüz yere kapaklanır. Masanın ayak kısmı en zor kısmıdır. Yekpare olmalı. Masanın ayak kısmı kendi başına durduğunda üst bölgesinden katlanmaya karşı sağlam ise kullanabilirsiniz

  • Burcin

   22 Aralık 2016 at 19:24 Cevapla

   Ayakları değiştirmek biraz zor fakat ayakların tablaya oturduğu yere kanal açmak evde başarabileceğim bir revizyon gibi duruyor. Bunu deneyeceğim. ^^

   Çok teşekkür ederim!

 • recep

  6 Kasım 2016 at 23:05 Cevapla

  iyi günler. bende birkaç gündür bu masa üzerinde aklıma takılanları arıyordum. Bir arkadaşım bi kaç sene önce kereste gibi üç parça yapıp işkence ile sabitlemektese ege tarafında bir firmadan tek gövde panel getirtmiş ve onu işleyip demir döküm ayaklarla güzel bi çalışma olmuş sizce hangisi daha mantıklıdır

  • Burcin

   22 Aralık 2016 at 19:17 Cevapla

   Selamlar,

   Biz yaparken yekpare tabla yapacak kadar geniş ağaç çok zor bulunuyordu ve cidden çok pahalıydı. Şimdi daha kolay ve daha insaflı fiyatlara bulunabiliyor.

   Elbette yekpare daha mantıklı. Zira hem yapımı daha kolay, hem de zaman içinde parçaların birbirinden bağımsız değişip eğrilmesi ve ayrılması gibi dezavantajları yok. :)

 • ali

  22 Kasım 2016 at 10:47 Cevapla

  tebrikler, uzun zamandır kendim kendi istediğimi, bir marangoza yaptırmayı düşünüyordum, beni hem cesaretlendirdiniz, hemde derin derin düşündürdünüz, yapmak mı yoksa satın almak mı daha iyi diye :))

  • Burcin

   22 Aralık 2016 at 19:13 Cevapla

   Teşekkür ederim.

   Ben bunun kolay versiyonunu da yaptım, yakında post edeceğim onu da. Fakat bu proje cidden deli işi, alete edevata kesip biçmeye merakınız varsa yapın, müthiş keyif alırsınız. Yoksa marangoza yaptırın derim. :)

 • Volkan

  7 Mart 2017 at 11:20 Cevapla

  Harikasınız, Hemen bu haftasonu başlıyorum bu projeye . Ayrıca uzun zamandır bahçemde bekleyen iki adet yuvarlak zeytin ağacı kütüklerim. Onlardan da güzel sehba ve tabure olacağına inanıyorum Ufkumu açtınız teşekkür ediyorum :)

 • Volkan

  8 Mart 2017 at 15:21 Cevapla

  Gerçekten bayıldım ellerinize sağlık, bende muhakkak yapmalıyım. Masanın ölçüleri nedir acaba ?

 • Ali

  8 Mart 2017 at 21:58 Cevapla

  elimde bu tip masa çalışması yapmak isteyenler için 190/90 işlenmemiş ceviz tablalar var,kalınlık 8 cm.tam kuru durumda.ilgilenenler arayabilir…536 839 9582

 • Mehmet

  13 Mart 2017 at 02:31 Cevapla

  İyi günler öncelikle deli cesaretinizden dolayı sizi kutluyorum zira günümüzde çok popüler olan ama fiyatlardan dolayı yanına yanaşamadığımız bir projeyi gerçekleştirmişsiniz.Geçen yıl istediğim ebatta bir masa yaptırmaya kalktım marangozun bana çıkarttığı fiyat 16500 lira oldu ve aniden oradan uzaklaştım.kendim yapmaya kalkıştım ama cesaret edemedim ta ki sizin projenizi okuyama dek.şimdi benim aklıma takılan bir iki soru var vernik cila vb şeyler kullanmak istemiyorum gittiğim marangozdaki masa da cila ve vernik değil de bi tür yağ kullanılmıştı bunun hakkında bir fikriniz duyumunuz var mı ? Dönüş yaparsanız size bi kaç sorum daha olacak.iyi günler :)

  • ali

   30 Haziran 2018 at 09:04 Cevapla

   TEAK YAĞI hocam

 • Burak

  13 Mart 2017 at 03:20 Cevapla

  Çok güzelllll :)
  Acaba tik yağı kullandınız mı ?

 • betül

  20 Mart 2017 at 11:39 Cevapla

  Merhabalar,mümkünse ahsap koruyucudan sonra kullandığınız vernığın markasını ve rengını sorabılırmıyım?Birde vernık işiniz bittikten sonra doku nasıl oldu,benınmkınde ahsabın o kuru dokusunu hala hıssedıyorum ve korunmasız gıbı,hatamı bulamadım.şimdiden teşekkürler.

 • Seda Akyüz

  27 Nisan 2017 at 14:28 Cevapla

  Merhabalar,

  Öncelike ellerinize sağlık, mis gibi de olmuş !

  Biz de hazır ceviz tabla arayarak çıktık yola, bir sehpa bir de çalışma masası ceviz tabla için toplamda sadece tablalar 2100’e bulabildik en uygun. Ancak bu da bize çok geldi, alternatif arayışına girdik. Nihayetinde hazır kesilmiş düz kenar akasya ağacı bulduk . Ancak şu noktada ayak konusu sıkıntı. Birçok yerden teklif aldık ama fiyatlar uçuk. Siz nasıl temin ettiniz, ne kadara mal oldu, bilgi paylaşırsanız çok sevinirim :)

 • Büşra

  14 Mayıs 2017 at 22:43 Cevapla

  Merhaba;

  Öncelikle paylastiginiz bilgiler için teşekkür ederiz :) cok eğlenceli ve anlaşılır anlatmissiniz… Ceviz kac liraya aldiniz acaba?

 • birsen

  25 Mayıs 2017 at 14:55 Cevapla

  MERHABALAR.BEN DE UZUN ZAMANDIR BU ÜRÜNLERE BAKIYORUM.BİR TV KONSOLU ALMAK İSTİYORUM AMA DEDİĞİNİZ GİBİ PAHALI..BEN DE YAPMAK İSTİYORUM AMA YAPABİLİR MİYİM BİLMİYORUM.BENİM EN ÇOK ENDİŞELENDİĞİM NOKTA BU SON GÖRÜNTÜYÜ NASIL YAKALAYACAĞIM KONUSU.CEVİZİN KENDİ RENGİ VAR O YÜZDEN ÇOK GÜZEL BİR RENK OLDU SİZİNKİ.AMA BEN CEVİZ ALAMAM ÇÜNKÜ PAHALI AMA LADİN FİLAN ALSAM BAUHUSE TAN DİYORUM.ONA NASIL BU SON GÖRÜNTÜYÜ KAZANDIRIRIM.BANA YARDIMCI OLABİLİRSENİZ ÇOK MUTLU OLURUM.SEVGİLER.

  • Tolga Öztemur

   5 Şubat 2019 at 20:07 Cevapla

   Ladin biraz zor olabilir belki, çünkü yumuşak bir ağaç.

   TV konsolu yapmayı bende deniyeceğim.. Çam panellerden yapmayı planlıyorum. kenarları 8 mm ahşap pinler kullanarak tutkal ile birleştireceğim.
   Yapımı gözüme o kadar zor görünmüyor yeterki ölçümü doğru yapılsın.

 • Akan

  26 Ağustos 2017 at 20:31 Cevapla

  Çok güzel olmuş gerçekten tebrikler. Şimdi asıl merak ettiğim konuya geliyorum. Genelde bu tarz uygulamalar için frinlanmış ağaç kullanmak gerekiyor deniliyor. Ama bu tarz kütükler frinlanmadan kullanıyor acaba bir sıkıntı olur mu merak ediyorum

 • Güray kartal

  26 Haziran 2018 at 13:01 Cevapla

  Gercekten tebrikler. Azmin ve emegin karsiligini almissiniz. Yaptiginiz masa hazir alirsaniz cok cok pahali bir sey ama emek isin icinde oldugu icin parasini hak ediyor. Tebrikler.

 • Tolga Öztemur

  5 Şubat 2019 at 20:11 Cevapla

  Helal olsun,
  Bende TV standı yapmak istiyorum. Sizi görünce cesaret geldi.

  Adamın dibisiniz.. Kafasına koyduğunu yapan insanları severim.

Yorum Ekle