BORULARDAN GAZETELİK

Zana’da gördüğüm şu bakır boru gazetelik, bu hafta sonu ve salonum için tam istediğim projeydi. Çabuk, kolay ve çok havalı. Gazetelikler biraz zaman önce ayrılıyor gibi oldu hayatımızdan, eskisi kadar basılı gazeteye maruz kalmıyoruz diye; ‘eve baskılı gazete girmeyince gazeteliği de kim ne yapsın?’ oldu aniden. Olmasın dedik, bu güzel parça unutulmasın, alıp salonumuzun köşesine koyalım.
.
Bu arzu ile çıktık, karış karış bakır boru aradık İstanbul’da. Bir kaç kez yanıldık, bir kaç değişikliğe mecbur kaldık, biraz zorlandık falan ama ortaya muhteşem bir şey çıktı bence. Zira bakır; kendin yap kolejinin en popüler grubu olan boru projelerinin en gözde bebesi..
.
Yani şu;
.
Bebe
.
Bu çocuğu yakalayıp da çok kötü işler ortaya çıkarmak pek mümkün değil, gerçekten kötü iş yapmak için çaba harcamanız lazım, bakır boru öyle efsanevi bir şey. Ama o kadar da kolay lokma değil, biraz yetenek, biraz kaliteli alet, biraz da antreman ister.
.
Önce bununla başlayalım, kolay olsun.
Sonra bakır borulardan askılık falan yapacağız.
Çok değişik raflar falan olacak hatta sonrasında, üçgen biçiminde.
.
Hadi bakalım!

ZORLUK - SÜRE

Başlangıç seviyesinde bir proje. El becerinize bağlı olarak 30 dakika da sürebilir 2 saat de. Fakat olur da 2 saat sürerse onun adı el becerisi değil de el beceriksizliği olabilir sanki, maalesef.

MALİYET

Malzemeye nereden/nasıl ulaştığınıza bağlı olarak 30 ila 60 TL arasında değişecektir. Boruları gidip yerinden alırsanız daha uygun, online alırsanız birazcık daha masraflı olabilir.

GÜRÜLTÜ

Tamamen sessiz, komşu dostu.

MALZEMELER

Suni Deri Kumaş (45x150cm)
Dekoratif zımba
8 adet dirsek (22mm çap)
2 adet 45cm bakır boru (22mm çap)
4 adet 35cm bakır boru (22mm çap)
2 adet 25cm bakır boru (22mm çap)

ALETLER

Cetvel
Makas / Falçata

İPUÇLARI

Zana’nın Swiss cross desenli kumaşı güzeldi; fakat bence bu parça deriyi hak ediyordu. Koltuğumu kaplatmak istediğim kumaştan biraz fazla almıştım; sağa sola birkaç aksesuar eklemek isteyeceğimi bildiğimden. Dolayısıyla gün bugündü. Üstelik benimki hem daha güzel, hem daha kolay olacaktı.
Not: Kumaşla çalışmak isteyenler tela bandı ve ütü ile kumaşın kenarlarını yapıştırmalı, ya da dikmeli, biraz iş yani. Oysa biz deriyi tercih edenler kenar problemi yaşamıyoruz. Siz de yaşamayın.

ADIMLAR

1. Doğru ölçüde ve düzgünce kestiğinize emin olduğunuz deri parçanızın kenarlarını tam ortada birleştirin.

2. 45cm’lik borularınızı derinin katladığınız iki ucuna yerleştirin.

3. Deriyi, borulara denk gelmeyecek şekilde gluepen’le dikkatlice yapıştırın. Üzerine ağırlık koyup 15-20 dakika iyice yapışmasını bekleyin.

4. Yapıştırıcı kuruduktan sonra, borular için bıraktığınız olukların daha düzgün olması için zımbalarınızı belirlediğiniz düz bir çizgi boyunca deriye geçirin.

5. Kalan boruları ve dirsekleri monte edin. 35’likler ayak, 25’likler ise taban olacak.

Muhteş.

Siz de yaparsanız ŞURADAN bi’ caps yollayın da havamızı bulalım.
Çav
Tags:
1 Yorum
  • Sarpi

    26 Ocak 2017 at 16:03 Cevapla

    Merhaba,zevkinize bayildim,site de 10 numara.Malzemeleri nerden aldiginizi da yazarsaniz sevinirim.Mesela boruyu nerde aldiniz?

Yorum Ekle