DUVAR BOYAMA

Yeni taşındığım evi eve benzetme sürecindeki ilk adım duvarlardı ve ben, ne yazık ki havalı ve cesur bir insan olduğumdan, aşırı hip fakat bir o kadar da tehlikeli bir renk olan antrasiti seçtim.
 .
(Hayaller/Hayatlar capsi)
 .
Gördüğünüz üzere benim taşındığım evin elde etmeyi hedeflediğim evden farklı olarak yüksek tavanları, büyük odaları, devasa pencereleri yok. :) Fakat apartmanın önünün açık olmasından, dairenin üst katlarda olduğu için fena ışık almamasından ve XX blogunda rastladığım şu görselden yüz bularak antrasitte karar kıldım:
 .
(küçük siyah oda before after görseli)
 .
İnsanın aklını alıyor, değil mi?
 .
Duvar boyamak, kurallara uydukça ve yanınızda size arkadaşlık edecek birileri varsa oldukça keyifli bir süreç olabilir. Kurallar kısmı biraz önemli, yoksa partiniz birden bir faciaya dönüşebilir. Benimki çeşitli eşeklikler ve ciddiyetsizlikler nedeniyle zaman zaman dönüştü örneğin. Fakat hatalarım ve sonuçları, size daha iyi, dahahızlı, daha öfkeli bir boya-badana rehberi hazırlamamı sağladı.

ZORLUK - SÜRE

Boya tabancası varsa her şey çok güzel olacak, çok kolay olacak, dünyaya barış gelecek. Eğer yoksa boya zor bir iş, kirli ve uzun. Boya tabancanız olsun bence.

MALİYET

Ne kadar duvar boyanacak – nasıl bir boya seçilecek herhangi bir fikrim olmadığı için size bir maliyet veremiyorum. Fakat derseniz ki “Sen şu aşağıdaki işi kaça bitirdin?”, cevap olarak 400 ila 500 TL arasında bir şeyler derim.

GÜRÜLTÜ

Boya tabancası kullanacaksanız biraz ses yapacaktır ama işini çok çabuk hallettiği için çok da sorun olmayacak bu ses. Yok kullanmayacaksanız proje tamamen sessiz, komşu dostu.

MALZEMELER

Tavan boyası
İç cephe boyası
Astar
Maskeleme bandı
Boyacı naylonu

ALETLER

Tavanlar için rulo fırça
Köşeler için kesme fırça (Tavan ve duvarlarda toplamda kaç renk kullanılacaksa o kadar adet)
Kalorifer petekleri için kalorifer fırçası
Kova
Küçük kap
Boyacı kabı
Bez
Merdiven ya da sandalye
Boya karıştırmak için bir çubuk
Gözlük (Tabanca kullanacaksanız)
Maske

İPUÇLARI

Boya alırken dikkat etmek gereken iki husus var:
.
1. Miktarı.
Ne kadar boyaya ihtiyacınız olduğunu belirleyebilmek çok önemli. Fazlası olsun, azı olmasın. Can’ın haklı olduğu birçok konudan biri de bu; “artmazsa yetmez.’
.
2. Türü.
Boyalar çeşit çeşit çeşit. Örnek sonuçlarına bakarak ne tür boya istediğinize karar verin. Ben silikonlu mat boya aldım; zira plastik matlar silinmiyor, silikonlu matlar silinebiliyor. Eğer duvarınızdaki mevcut boya solvent(tiner) bazlıysa ya da yağlıysa ve istediğiniz yeni boya su bazlıysa, kesinlikle astar kullanmalısınız. Yoksa boyanız zamanla soyulma yapacaktır. Bu yüzden mevcut boyanızı ve istediğiniz boyayı çok iyi araştırıp karar vermelisiniz.
 .
Dilerseniz tamamen rulo fırçayla da çalışabilirsiniz fakat boya tabancası işinizi yarı sürede ve çok daha pürüzsüz ve temiz yapmanızı sağlayacaktır. Rulonun iki katta ancak başarabildiğini tabanca bir defada başarıyor, sağa sola damlatma riski yok, temizlemesi ve saklaması ÇOK daha kolay, ayrıca boyama içeren tüm projelerinizde kullanabilirsiniz. Şahsen çok büyük hastasıyım tabancanın.

ADIMLAR

1.

.

Tüm malzemelerinizi kontrol edin. Eksik ya da yanlış olmasın. İşin yarıda kesilmesini istemeyiz.

2.

Alanı hazırlayın. Hazırlıktan kastım, boyanacak odayı mümkün olduğunca boşaltın, yerleri ve kalan eşyaları güzelce örtün.

3. Önce tavanları boyayın. İki kat boyamalı, katlar arasında boyanın kurumasını beklemelisiniz. Sağa sola boya damlatırsanız korkmayın, tavan boyası ıslak bezle siliniyor.

4. Geldik duvarlara. Boyanacak duvarları temizleyin. Delik varsa alçıyla doldurup kurumasını beklemeli, pürüz varsa zımparalamalı, kir toz varsa silmeli, güzelce kurulamalısınız.

5. Sırada bantlamaca var. Bura mühim, burayı atlamayın. Boyanın duvardan diğer alanlara, örneğin tavana, kartonpiyerlere, farklı renge boyanacak duvarlara, anahtar ve prizlere, kapı eşiklerine vs. taşmaması için bu alanlara maskeleme bandı çekmelisiniz.

6. Başlıyoruz. Öncelikle boyanacak alanlara bir kat astar sürün. Bu, boyanın duvara sağlam bir şekilde tutunmasını, dökülmemesini, soyulmamasını sağlayacak. Astarın kurumasını bekleyin. Sabrın sonu selamettir. Astar kullanmazsanız, yahut kurumasını beklemezseniz başınıza şöyle şeyler açabilirsiniz:

.

(iki hata görseli)
 .
Korkunç. Kurallara uyun.
7.

Boyamaya kenar, köşe ve sınırlardan başlayacaksınız; bunun için küçük kabın içine bir miktar boyanızı ve kestirme fırçanızı hazırlayın.

8. Kenarlarda kusursuz çizgilerin sırrı bant+mühür. Boyanız banttan içeri sızıp damarlanmasın diye, bantı önce bir kat diğer alanın renginde boyayla mühürlerseniz kusursuz bir çizgi yakalayabilirsiniz. Misal bir duvar beyaz, diğer duvar antrasit olacak. Antrasit boyaya başlamadan önce, bantladığım alanın üzerinden önce beyaz boyayla bir kat geçiyorum ki, bantın altından diğer duvara boya sızacaksa da bu kendi rengi olsun. Bu baz kuruduktan sonra asıl boyayacağım renge geçebilirim. Burada önemli olan başka bir nokta ise boya ıslakken bantı çıkarmak. Boya kuruduktan sonra çıkarırsanız boyanız soyulabilir.
 .
Şurada hiç bantlanmamış sınırlar, bantlanmış fakat mühürlenmemiş sınırlar ve bantlanmış ve mühürlenmiş sınırları karşılaştıralım:
 .
(üçlü görsel)
 .
Gördüğünüz gibi 3 haftalıkken resme, 6 aylıkken mübalağa sanatına merak salmış olan ben dahi bant ve mühür olmadan her şeyi berbat ediyorum. Çoğunuzu bu iki adımı atlamamaya ikna ettim bence. :)
9.

Artık asıl boya işine geçebiliriz. Tabancanızı doldurun, maske ve gözlüklerinizi takın ve başlayalım. Dediğim gibi, tabanca yerine rulo fırça da tercih edebilirsiniz fakat tabanca çok daha hızlı, temiz ve iyi bir iş çıkarmanızı sağlayacaktır.

10. Tabanca kullanacaksanız, önce önemsiz bir zeminde, mukavvanın filan üzerinde test edin. Eliniz çabucak alışacaktır. Artık duvarınız için hazırsınız. Tabancanızın kullanma talimatlarında belirtildiği uzaklık ve açıyla duvarınızı boyayın. Çok fazla boya sıkmamaya özen gösterin, fazla boya sıkmak fenalık getirir.

11. Eğer damla damla püskürtme izi kaldıysa (buna tozlanma deniyor, makinenizin ayarını düşürmeniz ya da diğer ucu takmanız gerekebilir) yahut fazla boya sıktıysanız boyayı rulo fırçayla dağıtabilir, çok müthiş iş çıkarabilirsiniz.

12.

.

İkinci kata ihtiyaç duyuyorsanız, yeniden boyamak için duvarın kurumasını bekleyin.

13.

.

Her şey nihayete erdikten sonra bir pürüz kaldı ise hafifçe zımparalayarak bu sorunu da çözebilirsiniz.

14.

.

Eşinize dostunuza fotoğraflar yollayarak hak ettiğiniz takdiri talep edin. :)

Siz de yaparsanız BURADAN caps yollayın da havamızı bulalım.
Çav
Tags:
1 Yorum
  • Halil Serkan Anafarta

    13 Eylül 2017 at 15:10 Cevapla

    Faydalı bilgiler edindim teşekkür ederim.

Yorum Ekle