DUVAR KAPLAMA

Duvar panelleri evin tüm havasını aniden değiştiren müthiş şeyler. Sadece her müthiş şeyin ihtiyacı olduğu gibi bu panellerin de ufak tefek yardımcılara ihtiyacı var. Gerçekten ufak ayrıntılar ama; panellerle aynı renge boyanan anahtarlar, artan çıtalardan yapılan çerçeveler, vb. gibi. Bunları da yapacağız beraber burada ama önce şu panelleri aradan çıkaralım, hadi bakalım.

.

Bir kere önümüzde inanılmaz geniş bir yelpaze var. Duvarlarınıza istediğiniz şekilde, istediğiniz renkte, istediğiniz desende paneller yapabilirsiniz. Elinize bir kalem kağıt alın ve duvarlarınızı çizin! Bu yazıda ben sanki herkes benim yaptığımı yapacakmış gibi anlatacağım ama siz benim çıtalarım yerine sizinkileri, benim boyam yerine kendi seçtiğinizi koyun; göreceksiniz sonunda hepimiz aynı yerde buluşacağız; muhteşem duvarlar!

.

Bu projede sık sık duyacağınız bir kelime var, ilk kez burada telaffuz edilsin; ÖLÇÜ. Umarım kendisi Beter Böcek gibidir ve yeterli sayıda tekrar edilince gelir kurulur projenin ortasına. Çünkü duvar panellerinin bebişi ölçü, ona iyi bakacağız, dikkat edeceğiz, pamuklara saracağız. Ben yer yer sarmadım misal, azıcık kötü davrandım, sonuçlarını göreceksiniz aşağıda. Ben yandım siz yanmayın, ölçü işine dikkat edin.

.

Evet,

Yeteri kadar ölçü dediysek başlayalım.

ZORLUK - SÜRE

Orta zorlukta bir proje. Eliniz bu işlere birazcık yatkınsa kolay bile denebilir. Boyaların kuruması için bekleyeceğiniz süreyi de düşünürsek yaklaşık 4 gününüzü alacaktır.

MALİYET

Malzemelerin fiyatı aldığınız yere ve uygulayacağınız metrekareye göre değişkenlik gösterecektir. Ben bu projede göreceğiniz duvarlar için 450 TL civarında harcadım, buna göre bir hesap çıkarabilirsiniz.

GÜRÜLTÜ

Komşu dostu sayılabilir, sadece kontrplakları keserken birazcık ses çıkacaktır ama hızlı olursanız hayli kısa sürecek bu ses. Duvarlara da silikon ile yapıştıracağımız için çivi çakma sesi de yok, mis.

ALETLER

1. Lazermetre (yahut normal, bildiğimiz, düz metre)

2. Kalem

3. Cetvel

4. Dekupaj Testeresi

5. Gönye Kesme Kutusu (Testereli)

6. Gluepen (Tutkal Tabancası) – (İstediğiniz başka bir yapıştırıcı da kullanabilirsiniz.)

7. Boya Tabancası

8. Kestirme Fırça

9. Silikon Tabancası

MALZEMELER

Bu malzeme miktarlarının sizin yapacağınız metrekareye göre değişeceğini tekrar belirteyim burada. İncelediğiniz proje için ne/ne kadar gitti ondan bahsedecek olursak;

1. 7 adet 2 mm kontrplak (70 x 150 cm)

2. 8 adet 3 cm’lik dekoratif çıta ( 240 cm )

4 adet 5 cm’lik dekoratif çıta ( 240 cm )

3. Gluepen için silikon

4. Sentetik Astar

5. 2.5 lt yarı mat siyah sentetik boya

6. 2 adet şeffaf silikon

7. 1 adet maskeleme bantı

İPUÇLARI

Projeye dair en büyük pişmanlığımı yazının hemen başında belirteyim; boya tercihi. Ben yağlı boyayı tercih ettim ve maalesef yanlış bir seçim yaptığımı geç anladım.

.

Evet, yağlı boyanın bir çok afili yönü var fakat bir o kadar da zorluğu mevcut. Ve ben henüz o zorlukları atlatacak kadar tecrübe sahibi değilim boya işlerinde. Evet görüntüsü güzel, sağlam, dayanıklı ama bir o kadar da zor sürülüyor, iz bırakıyor ve daha da önemlisi geç kuruyor.

.

Biz kendisi yapasıcaların en büyük düşmanlarından biri de zaman. Boyalar hızlı kurumalı, çok fazla rötuş istememeli, uygulaması hızlı olmalı. Böyle alternatifler var, misal sprey boya. Düşünebilirsiniz bunu!

.

Bir diğer sıkıntı yamuk duvarlar. Zihnimize “duvarlar düzdür” gibi bir şey işlemiş ama bunun da hayli yanlış olduğunu uygulamaya geçince görüyoruz. O güzel evinizdeki duvarların neredeyse hepsi yamuk, bu acı gerçeği kabul etmelisiniz.

.

Bu nedenle ölçüleri alırken hem alt – hem orta – hem de üst bölümlerini ayrı ayrı ölçmeli ve kontrplakları buna göre kesmelisiniz. Neyse ki kontrplak çok kolay işlem yapılabilen bir malzeme, istediğiniz ölçülere getirmek zor olmayacaktır, yeter ki ölçüleri hatasız alın. Ve birleşme yerleri; bazı yerleri gönye kesmeniz gerekebilir, unutmayın.

.

Gönye kesmek nedir / nasıl yapılır öğreneyim diyorsanız bu yazıda açıkladık.

.

Tekrar ederek bitireyim; ölçüleri alırken hayli titiz olmanız gerekiyor, ölçü önemli, şu projenin en önemli aşaması cetvel ve kalemle kontrplaklar üzerine çizeceğiniz çizgiler.

.

Çizgiler demişken; duvarlarınızı ölçtünüz ve en önemli aşamaya geldiniz; projenin çizimi. Yapı markete benim gibi 4 kez gitmek istemiyorsanız hangi çıtadan ne kadar ihtiyacınız var, desenleriniz nasıl olacak, gönye kesmeleri de düşünce ne kadar çıta kaybı olacak iyice hesaplamalısınız. Birkaç parça da yanlış kesmeye – yanlış yapıştırmaya falan ekleyin, alışverişinizi ona göre yapın. Bir de çıtalar asansöre sığmayacak, kendinizi hazırlayın, 100 gram ağırlığındaki şeyi merdivenlerden çıkarmak çok sinir bozucu.

.

Ekleyerek bitirelim; mümkünse en az toza sahip – pencerelerin falan açılmadan durabileceği bir yerde kurumaya bırakın panelleri, çekin kapıyı üstlerine, orada kurusunlar. Zira çok toz yapışıyor ve çirkin duruyorlar.

ADIMLAR

1. Öncelikle, Bauhaus’a gidip istediğim desene uygun malzemeleri seçtim: en ince kontrplak ve iki çeşit ahşap çıta. Akabinde deseni duvara çizerek gerekli malzemeler için ölçüleri çıkardım.

2. Kontrplakları Bauhaus’tan istediğim yükseklikte kestirerek aldım. Enlerini, evde duvar uzunluklarına göre kendim kesebilirdim.

3. Malzemeleri eve getirdikten sonra planladığım deseni kontrplaklara çizdim.

4. Kontrplakların enden duvar uzunluklarına göre dekupaj testeresiyle kestim.

5. Çıtaları, çizdiğim ölçülere göre işaretledim.

6. Sıra geldi çıtaların kesim işlemine. Burası projenin angarya denebilecek tek adımı. Hem üstteki geniş çıtanın, hem çerçeveleri oluşturacak ince çıtanın desene düzgün oturması için hepsini gönye kesmem gerekti.

.

Elbette bunu “hallederiz yea” cüretiyle gönyesiz kesmeyi denedikten sonra gördüm.

.

Kestiğim her parçayı ve ait oldukları alanları henüz keserken numaraladım ki, yapıştırma esnasında hangi parçanın nereye geleceğine dair vakit kaybetmeyeyim.

7. Yapıştırma işlemi çabuk ve kolay oldu diyebilirim, Gluepen çok işime yaradı. Ufak tefek hatalar, kusurlar oldu fakat paneller için seçtiğim antrasit renginin fazla hata göstermeyeceğini bildiğimden ve panelleri prova için duvara dayadığımda belli olmadıkları için umursamadım bu pürüzleri.

8. Boya işlerinden öğrendiğim başlıca şey astarın ehemmiyatı olduğundan hazırladığım panelleri önce astarladım.

9. Astar kuruduktan sonra en sevdiğim aletlerimden biri olan boya tabancasıyla tüm panelleri boyadım.

10. Hızlıca rötuşları yaptım ve panelleri kurumaları için bir köşeye aldım. Elbette yağlı boya kurumak bilmedi. “Pencereleri açayım da daha hızlı kurusun” da pek parlak bir fikir değildi; zira seçtiğim boya dışarıdan giren tozları bir örümcek ağı gibi yakaladı. İşte bunlar hep pişmanlık.

11. Boyanın gerçekten kuruduğuna emin olduktan sonra panelleri duvara monte etme işlemine geçtim.

.

Hepsini çivileyecektim. Manyaklar gibi duvarda ve tatlı komşularımın bana olan toleransında onlarca delik açacaktım. Fakat sonra bir şey oldu.

.

Kenan Amca “Silikon,” dedi.

Kenan Amca silikon dediyse, silikondu.

Silikon müthiş çalıştı. Yapıştırdığım panelleri (en azından psikolojikman) biraz daha sağlama almak için maskeleme bandıyla sabitleyip 24 saat kurumaya bıraktım.

12. Game of Thrones’un yeni bölümünü izlemeye geçmeden önce, anahtarları da siyaha boyayarak istediğim görüntüyü tamamladım.

13. Ertesi akşam işten eve döndüğümde, yeni koridorum hazırdı.

.

İtiraf etmeliyim ki bu projeyi yaparken defalarca vazgeçecek gibi oldum, mutsuz oldum, pişman oldum; fakat Can’ın devam etmem konusundaki ısrarları sayesinde işi tamamladık ve şu an her şeyden süper memnunum.

.

Çünkü yani;

.

Siz de yaparsanız ŞURADAN bi’ caps yollayın da havamızı bulalım.
Çav
Tags:
4 Yorumlar
 • Sed

  15 Ekim 2015 at 23:38 Cevapla

  Harikasınız…yullardır isteyip gözümde büyüttÜğüm bir şeyi ne kadar kolay anlatmışsınız. Yarın gidip malzemeleri alıyorum :) tesekkurler blogunuza bayıldım

 • Mess

  1 Nisan 2017 at 06:08 Cevapla

  Ellerinize sağlık harika olmuş. Malzemeler, boya, silikon her şey düşünüldüğünde tahmini maliyeti ne kadar tuttu acaba ? Astarı yüzünden pahalıya geliyorsa yaptırmak daha cazip olabilir. Boya olarak yağlı boya kullanmak şart mı _? Tekrardan ellerinize sağlık özellikle siyah yapmanız müthiş göstermiş.

 • Burcu

  6 Ağustos 2018 at 21:55 Cevapla

  Merhaba, böyle bir paylaşım yaptığınız için öncelikle elinize sağlık. Ben de ahşap duvar çıtası aldım ve duvarla aynı renge boyamak istiyorum. Duvarı boyadığımız yarı mat boyalarla ahşap çıta boyanır mı?

 • salih

  2 Şubat 2019 at 17:03 Cevapla

  çok harika olmuş.

Yorum Ekle