Gönye kesme - Gönye kesme kutusu

Gönye kesme kutusu

Açılı kesim yapmak için en ucuz çözüm, basit bir gönye kesme kutusu kullanmaktır. Bu kutu genellikle plastik ve ahşaptan yapılır ve 45° ya da 90° açılı kesmek için yarıkları vardır. Ayrıca daha fazla açı seçeneği için daha fazla yarığı olan gönye kesme kutuları da mevcuttur. Geniş bir bıçağa sahip ince dişli bir ağaç testeresi kullanın.

.

.

Gönye kesme - Sabit bir kılavuz ile gönye kesme

Sabit bir kılavuz ile gönye kesme

Bu alette, testere yatay bir çubuğa ya da kılavuza sabitlenmiştir. İş parçası ile testere arasındaki açı 22,5°, 30°, 45°, 60° ve 90° derecelik açılara doğru olarak ayarlanabilir. Testere bıçağı aşındığında kolayca değiştirilebilir.

.

.

Gönye kesme - Elektrikli gönye kesme makinesi

Elektrikli gönye kesme makinesi

Açılı kesimler yapmanın en kolay ve hızlı yolu, elektrikli bir gönye kesme makinesi kullanmaktır. Bu testerede, iş parçasının genişliğinde herhangi bir sınırlama söz konusu değildir. Bu testerelerin hızı kademesiz olarak ayarlanabilir, ayrıca bu testereler toz çekme için bir elektrikli süpürge bağlantısına sahiptir.

.

.

Gönye kesme - Bir gönye testeresi ile çalışma

Bir gönye testeresi ile çalışma

Bir kiriş ya da süpürgelik kesmek isterseniz, ilk olarak kesiğin yerini ölçün ve bir kurşunkalem ile doğru olarak işaretleyin. Testereyi gerekli açıya ayarlayın ve iş parçasını, örneğin bir işkence kullanarak sabitleyin. İhtiyacınız olan açıdan tam emin değilseniz, önce bir parça atık tahta ile bir deneme kesimi yapın. Kesim yapmadan önce testere bıçağınızın keskin olduğunu kontrol edin, aksi halde malzeme çok fazla parçalanacaktır ve çok daha fazla güç kullanmanız gerekecektir.

.

.

Gönye kesme - Kesme genişliği

Kesme genişliği

Bir elektrikli gönye kesme makinesi ile azami kesme genişliği ve derinliği, bıçağın çapına bağlıdır. Azami kesme genişliği bıçağın çapına eşittir ve genellikle 250 mm’dir. Elektrikli gönye kesme makinesinin iki tane kılavuz rayı olabilir. Bunlar, daha yüksek bir kesme genişliği için testereyi kendinize doğru çekmenize olanak verir.

.

.

Gönye kesme - Kesme

Kesme

Örneğin bir şev gönye kullanarak şev açısını ölçün. İki ahşap parçası birbirlerine dik açılıysa, açı 90°’dir. Bu durumda kesmeniz gereken iki şev açının her biri 45°’dir Bir gönye kesme kutusu ile, sağa ya da dola doğru 45°’lik bir açı ile kesim yapma olanağınız vardır. En iyi görünüm için, bitmiş ek yerinin iç ve dış tarafında iş parçasının aynı taraflarının görünmesini sağlayın. Açılı kesimler yapıyorsanız, uzunluğu arttırmak amacıyla iki parça ahşabı birleştirmek için aynı hizada açılı kesim de yapabilirsiniz.

.

.

Gönye kesme - Farklı açılar

Farklı açılar

Farklı açılar kullanarak, istenen açıya sahip ekler yapabilirsiniz. Standart olmayan açılar için, istenen açıyı bir ayarlı gönye ya da kontur şablonu ile ölçerek düzgün bir ek oluşturabilirsiniz. Gönyeyi istenen açının tam yarısına ayarlayın ve bu açıyı her bir iş parçası üzerinde işaretleyin. Ardından gönye kesme makinesini aynı açıya ayarlayın, böylece düzgün ek yerleri oluşturun.

.