KEMERLİ RAF

Bu raf kendisine 2 yıl önce Design*Sponge’da rastladığımdan beri yapılacaklar listemde bekliyor. Biz kendisi yapasıcalar, böyle parçalara bayılıyoruz; zira güzel oldukları kadar hızlı ve zahmetsizler. Az uğraş gerektiriyor, bol hava katıyorlar.

.

Hadisi bugüneymiş.

.

Evet.
Az laf, çok iş.

ZORLUK - SÜRE

Başlangıç seviyesi bir proje. Kurumak için 4 saate ihtiyacı var, 2 saat de yapımı için harcayacaksınız.

MALİYET

Aletleri saymazsak malzemelerin fiyatı aldığınız yere göre 55 ila 65 TL arasında değişecektir.

GÜRÜLTÜ

Sadece duvara açılan delikler esnasında birazcık matkap sesi çıkacaktır fakat çok kısa sürecek bu ses. Komşu dostu.

ALETLER

Matkap

Çekiç

Cetvel/Metre

Kalem

MALZEMELER

2 x Masif Ahşap Panel

Ahşap Koruyucu/Vernik

32 x Çivi

2 x Dubel

2 x Vida

İPUÇLARI

Malzemeler kolayca, aynı gün içerisinde tedarik edebileceğiniz nitelikte. Ben mesaili çalıştığımdan ve işe haftaiçi kalkıştığımdan biraz Bauhaus, biraz Beyoğlu gezdim fakat tüm kalemleri aynı semtten karşılamak çok mümkün. İstanbul’da yaşayanlar için misal, Karaköy, Dolapdere, Eminönü veya Beşiktaş tüm malzemeleri bulabileceğiniz, üstelik daha ucuza mal edebileceğiniz semtler.

.

Raf panelleri için en kolay ulaşabileceğiniz malzeme çam. Elbette yoruma kaçabilir, farklı ton ve desende ağaçlar tercih edebilirsiniz fakat çam her yerde bulabileceğiniz, ekonomik, sağlam ve üzerinde çalışması kolay bir malzeme. Ben Bauhaus’tan aXb ebatlarında lamine panel satın alarak hazıra kondum; fakat hazır panellerin ölçülerinden memnun değilseniz yine Bauhaus’ta yahut ahşapçılarda ve marangozlarda istediğiniz ebatlarda panel kestirebilirsiniz.

.

Ben çamın doğal desenini yeterince sevdiğimden panelleri boyamayı tercih etmedim. Yalnızca biraz koyu ve küllü bir ton yakalamak ve deseni vurgulamak için koyu ceviz renkli ahşap koruyucu aldım. Wood stain diye geçen bu malzeme, ahşabı küften, nemden, vesaireden korurken ona istediğiniz rengi vermenizi de sağlıyor. Koruyucu türü opsiyonel, renkli yahut renksiz verniklerden de faydalanabilirsiniz. Fakat doğru ve tam iş yapmak istiyorsanız birini mutlaka kullanmanızı öneririm.

.

Ve kemerler. Ben doğru kemerleri bulayım; malzemesi, rengi ve dokusu içime sinsin, çeşit yapıp yakışıklı kombolar çekeyim, bu esnada da çok para harcamayayım diye biraz bakındım, gezdim. İkinci elcilere gittim örneğin, gıcır olsunlar istemedim. Fakat mükemmel kemer kombinasyonunu yakalamanın vakit yahut nakit meselesi olduğuna kanaat getirip, bu macerayı bir seyyar satıcıda noktaladım.

ADIMLAR

1. Ahşap koruyucuyu ve/veya verniği panellerinize uygulayıp kurumalarını bekleyin. Bekleyin lütfen, beklemezseniz keyfiniz kaçar, kaçmasın.

2. Kuruduğundan emin olduğunuz panellerinizi, yanlardan 5cm ölçerek işaretleyin. (Buraya kemerlerin geleceğini tahmin ediyorsunuz bence.)

3. Kemerleri, iki taraf da eşit uzunlukta olacak şekilde ikişerli bağlayın. Ekstra deliğe ihtiyacınız olursa üşenmeyin, açın. Çekiç ve çivi iş görecektir.

4. İlk panelinizi, işaretlediğiniz noktalara denk gelecek şekilde kemerlere yerleştirin. Kemerleri ise, tokaların görünmelerini istediğiniz noktalara göre ayarlayın. Sabitlenecek noktalara gelmemeleri mühim; panellere ve duvara asılacak noktalara denk gelmemeliler.

5. Her şey tamamsa, çivilere geçelim. Paneli, kemerlerin hizasına dikkat ederek, alt tarafı üste gelecek şekilde ters çevirin. Kemeri işaret çizgisinden üç adet çiviyle panele sabitleyin. Aynısını diğer kemere de uygulayın.

6. Kemerleri panele yan yüzlerinden de çivileyin.

7. İkinci panelinizin, ilk panelin ne kadar yukarısında durmasını istediğinize karar verin. Kemerleri işaretleyin. Akabinde paneli, hem panelin hem kemerlerin işaretli noktalarına dikkat ederek yan yüzlerinden kemerlere çivileyin.

8. Herhangi bir eğim/yamukluk olup olmadığını kontrol ettikten sonra, rafınızı duvara asabilirsiniz. Eğimi kontrol etmek için denge uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Misal şu arkadaş.

9. Duvara çekiç ve çiviyle girmeyi denemeyin, rafı taşımayacaktır. Taşımıyor yani, taşımadı. Siz deliklerinizi güzel güzel matkapla açtıktan sonra dubellerinizi yerleştirin.

Rafınızın hafif ve sabit olmadığını şimdiye dek fark etmiş olmalısınız. Bu yüzden asarken biraz yardıma ihtiyacınız olacak. O tutsun, siz vidalayın. Siz tutun, o vidalasın. Vidaları kemerin kıvrıldığı yerin içinden uygularsanız, görünmeyeceklerdir.

Bitti!

Bundan sonrası, yeni rafınızı kendi zevkinize göre doldurup dekore etmek.

Siz de yaparsanız BURADAN caps yollayın da havamızı bulalım.
Çav
Tags:
Heinz your yapılmamış.

Yorum Ekle