PARKE YENİLEME

Yer döşemeleri maalesef genelde kolay çizilen, çabuk bozulan, tamiri – bakımı zor olan bir ev ürünü. Özellikle eşyası çok olan evlerde bakım yaptırmak falan da zor, değiştirmek ya da. Siz düşünüyorsanız bu işi bakın bakalım posta, kaç gün sürmüş, ne kadar hızlı ilerlemiş, ortaya ne çıkmış falan örnek olsun size.

.

Biz İstanbul mağdurları küçük evlerde yaşamak zorundayız bir de. “Eşyaları şu köşeye alayım, burayı değiştireyim, sonra şu odayı da buraya alırız.” falan pek mümkün olmuyor. Bu nedenle yapınca da ya uzun soluklu bir iş olsun istiyoruz ya da hızlıca bitsin yenileme işi.

.

İşte şimdi hızlıca – çabuk çabuk parke yenileyeceğiz.

Evin odalarını günlerce atıl durumda bırakmadan.

Sistre makinası sahneye!

ZORLUK - SÜRE

Zor denebilecek bir proje, belki orta zorlukta. Sistre makinasını kullanmak zor, zımpara ile rötuşlar zor, vernik sürmek kolay örneğin. Odaların boşaltılması, tekrar düzenlenmesi derken metrekareye göre bir kaç gününüzü alacaktır.

MALİYET

Size verebileceğim bir maliyet yok çünkü kaç metrekare parke varsa maliyeti de ona göre olacak. Ortalama almak isterseniz aşağıda göreceğiniz iş bana 1.100 TL civarı bi paraya mal oldu. Bunun içinde sistre, vernik ve koryucu var.

GÜRÜLTÜ

Sistre makinası da – ardından yapacağımız zımpara işleri de müthiş gürültülü. En azından hafta içi – mesai saatleri sırasında yapılmasını tavsiye ediyorum ben. Ardından tatlı dağıtmaca falan komşulara.

MALZEMELER

1. Dolgu Verniği

2. Mat Parke Verniği

3. Talaş

4. Selülozik Tiner

5. Sentetik Tiner

ALETLER

1. Sistre Makinesi

2. Eksantrik Zımpara Makinesi

3. 2 x Kadife Vernik Rulosu

4. Rulo Sapı (Vileda sapı da oluyor, standart bu arkadaşlar)

5. Kova

İPUÇLARI

Eski bir lastik bulabilirseniz her şey çok daha güzel olur. Çünkü gerçekten hem müthiş bir geri dönüşüm projesi olur hem de çok daha ucuza çıkabilirsiniz işin içinden. Lastikciler genelde eski lastikler için para istemiyorlar, otomobil lastiği için geçerli tabi bu söylediğim. Kamyon lastiği olursa da en fazla 10 TL falan verirsiniz gibi geliyor bana.

.

Olmuyorsa çok kafaya takmamak gerek ama. Misal şu var, verin siparişi, evinize kadar gelsin.

.

Jüt halat bir çok farklı şekilde satılıyor, yine beğendiğiniz kalınlıkta alabilirsiniz. İnternetten de sipariş vermek mümkün, sizin için aramayı yaptım da geldim.

.

Yapıştırma işi için ben Bosch Gluepen kullandım, çok pratik ve temiz oluyor. Şart değil ama, silikonla da yapıştırabilirsiniz. Kontrplakları da ben kestim ama aldığınız yerde kestirip eve getirebilirsiniz siz. Ne kadarını siz yapmak istiyorsunuz – ne kadarını hazır alacaksınız ona karar vermeniz lazım. Ben yapabildiğim her şeyi kendim yapmak istediğim için evde kestim.

.

Hadi bakalım!

ADIMLAR

1.Bu proje basit başlayıp zor devam edecek. Parkelerin yenileyeceği odadaki tüm eşyaları çıkardık, şöyle bir süpürdük önce. Sonra işte sistre makinası sahne alacak. Çok ses çıkaracak, çok dikkat isteyecek ama çok güzel iş çıkaracak. Hadi bakalım, kapıdan girsin.

Hazırlanıyor ...0

Siz de yaparsanız ŞURADAN bi’ caps yollayın da havamızı bulalım.
Çav
1 Yorum
  • Zeynep

    7 Ağustos 2016 at 15:07 Cevapla

    Merhabaaa, öncelikle emeklerinize sağlık. Umarım kendi evimi aldığım zaman ben de böyle projeler planlıyorum. Fakat, sanırım ipuçları kısmında bir yanlışlık olmuş..Proje parke projesi ama lastik falan okuyunca “NELER OLUYÖÖR BURADA” dedim.. Kolay gelsin güle güle kullanın..

Yorum Ekle