Sık Sorulan Sorular

Hangi tür zımpara kağıdı kullanmalıyım?

Standart kırmızı-kahverengi zımpara kağıdı standart zımparalama işleri için uygundur ve kalından inceye kadar farklı kum büyüklüklerinde alınabilir. Bez kaplama üzerindeki oksit kum daha serttir ve metalleri zımparalamak için ve elektrikli zımparalar ile kullanılır. En sert zımpara, ‘ıslak ve kuru’ zımpara kağıtlarında kullanılan karborandum zımparadır. Bu, metal yüzeylerin zımparalanması için su ile birlikte kullanılabilir. Kum büyüklüğü, zımparalama etkisini belirler. Daha küçük bir kum büyüklüğüne sahip zımpara kağıtları daha pürüzsüz bir sonuç sağlar, ancak çabuk tıkanması gibi bir dezavantajı vardır. Yani, bu zımparayı çok miktarda malzemeyi kazımak için kullanamazsınız. Daha büyük bir kum büyüklüğüne sahip zımpara kağıtları malzeme kazıma için daha etkilidir ancak çiziklere de neden olabilir, bu nedenle genellikle daha ince zımpara kağıdı ile finisaj gerekir.

Daire testerem malzemenin ne kadar dışına çıkmalı?

Prensipte, 3 mm yeterlidir. Bu, malzeme yüzeyinin parçalanmasını en aza indirecektir. Bunun nedeni, azami kesme derinliğinde testere bıçağının dişlerinin malzemeye neredeyse dik açıyla yaklaşmasıdır. Ancak asgari gerekli kesme derinliğini kullanırsanız, dişlerin aşındırma açısı daha küçük olacaktır. Bu, çalışmayı çok daha kolaylaştırır ve daha iyi bir sonuç sağlar.

Plastik kaplamalı MDF levhaları keserken, beyaz plastik yüzey her zaman parçalanıyor ve kötü bir görünüm oluşturuyor. Özel bir testere kullanmam gerekiyor mu?

En iyi çözüm ince dişli bir testere bıçağına sahip bir daire testere kullanmak ve kesiğin derinliğini, bıçak panelden sadece biraz dışarı çıkacak kadar ayarlamaktır. Ayrıca, ince dişli bir testere bıçağına sahip bir dekupaj testere de kullanabilirsiniz. Parçalanmayı en aza indirmek için panelin her iki tarafına, kesme çizgisi boyunca maskeleme bantı yapıştırmak da iyi bir fikirdir.

Laminat zemin döşemelerinin kesilmesi için doğru testere hangisidir: bir daire testere mi, yoksa bir dekupaj testere mi?

Her iki tip testereyi de kullanabilirsiniz. Dekupaj testere daha kullanışlıdır ve küçük kesikler yapmak için de daha uygundur; daire testere ise uzun düz çizgiler boyunca kesim yapmak için daha iyidir. İnce dişli bir bıçak kullanın. Düzgün bir sonuç elde etmek için, laminat tahtalarını her zaman üst yüzeyi aşağı bakacak şekilde kesin.

Graniti delmek için hangi tür matkap ucu kullanmalıyım ve hangi hızda delmeliyim?

Granit karoları delmek için, elmas uçlu bir matkap ya da Widia matkap kullanın. Ayrıca bir cam matkabı da kullanabilirsiniz. Matkabınızın darbe ayarını kullanın ve hızı kademeli olarak arttırın. Matkabın karo yüzeyinde kaymasını önlemek için hızı ayarlayın ve tam hızda delmeyin. Gerekiyorsa, graniti su ile soğutun.

Sıvalı duvarım lateks boya ile boyanmış. Bu boyayı çıkarmanın en iyi yolu nedir?

Ilk olarak lateks boyanın üzerine kaynar su dökün, ardından hemen bir tel fırça ya da üçgen boya raspası ile kazımaya çalışın. Bu tam olarak işe yaramazsa, kalan boyayı yumuşatmak için bir pürmüz kullanın ve bir tel fırça ile temizleyin.

Adınız (gerekli)

Mail Adresiniz (gerekli)

Soru Başlığı

Sorunuz