TESİSAT BORULARINDAN ŞAMDAN

Evlere endüstriyel-rustik bir tarz katan boru projeleri son yıllarda müthiş popüler ve işin süperi, onlarla yapabileceklerimizin pek sınırı yok. Herhangi bir mobilyayı yahut dekoratif eşyayı borulardan yaptığınızı hayal etmek çok zor değil. Üstelik yaratıcılığınızı konuşturup kendi yorumunuzu katarak farklı projeler için farklı tasarımlar çıkarabilirsiniz.
.
Şamdan misal. Yaklaşık yirmi dakikalık araştırmam esnasında ondan fazla farklı şamdan projesi ile karşılaştım. Hepsi birbirinden afili tabi; yine de klasiklere inandığımdan en bildiğimiz şamdan modeli ile başlamaya karar verdim. Neyse ki memlekette boru bol, istediğimiz modeli aynı gün içerisinde yapma şansımız var. :)
.
Evet.
Az laf, çok iş.

ZORLUK - SÜRE

Başlangıç seviyesi bir proje. Sadece parçaları sıkarken dikkat etmek lazım. Yaklaşık 1 saatinizi alacaktır.

MALİYET

Aletleri saymazsak malzemelerin fiyatı aldığınız yere göre 45 ila 60 TL arasında değişebilir.

GÜRÜLTÜ

Eğer sinirlenip de parçaları etrafa savurmazsanız proje tamamen sessiz, komşu dostu.

MALZEMELER

1. 4 adet manşon (1/2)

2. 3 adet T (1/2)

3. 16 adet nipel (1/2) – (Bunlar çok önemli, bağlantı parçalarını birbirine bağlamaya yarıyorlar)

4. 1 adet istavroz (1/2)

5. 6 adet dirsek (1/2)

6. 3 adet redüksiyon (3/4’ten 1/2’ye) – (Bunun yerine 1/2 taban flanşı da kullanabilirsiniz)

7. Metalik Siyah Sprey Boya

8. Tiner

ALETLER

1. Üstübü (Her şeyin başının üstübü olduğuna inananlar için)

2. Boru anahtarı

3. Geniş bir kap

İPUÇLARI

Parçaları aynı anda hem doğru, hem sıkı, hem de olması gerektiği açıda bağlamak boru anahtarı olmadan biraz zor olabilir. Zira biraz sıkıldıktan sonra anahtarsız açılmıyor bunlar, yanlış bağlarsanız başınız ağrır. Yahut doğru noktaya kadar elle çevirmeye gücünüz yetmeyebiliyor. Anahtar mühim.
.
Üstübü yerine toz-tüy-iplik bırakmayan bir bez kullanabilirsiniz. Can içine tiner ve yağ girmiş her atölyenin kirli bir üstübüye ihtiyaç duyacağında ısrarcı olduğu için biz boruları silmek için üstübüyü tercih ettik. İnsan sevdiceğini kırmamalı.
.
Boru projelerinde önemli olan nokta, boruların ve bağlantı parçaların dişlerinin açılmış olması; aksi takdirde parçalar birbirine oturmayacaktır.
.
Kalan malzemeleri herhangi bir yapı marketten, nalburlardan veya internetten temin edebilirsiniz. Ben bu gibi ihtiyaçlarda soluğu Bauhaus’ta alıyorum.
.
Sprey boya için Akçalı veya Hammerite’ı tavsiye edebilirim. Ben Akçalı’nın metalik siyahını aldım. Çoğu yüzeye uygulayabileceğimi söylemişlerdi, gerçekten de mukavemeti iyi çıktı.

ADIMLAR

1. Bu projeye başlarken kafamdaki model belliydi. Boru şamdan modellerine bakarken şunu görmüş ve hastası olmuştum:

Parçaları almaya Can ve Kenan Amca gittiler. Kenan Amca her işten anladığı gibi borulardan da anlar zira. Onlara yukarıdaki fotoğrafı göndererek direkt ölçü verdim.

.

Fakat yaklaşık 4 dakika içinde WhatsApp’ıma şu düştü:

Kenan Amca yine çok acayipti.

2. Parçalar eve geldiklerinde biraz yağlıydı, bu yüzden kendilerine önce bir tiner banyosu çektik. Akabinde güzelce silip kuruttuk. Üzerinde tiner kalmaması önemli; kalırsa boya tutmaz.

3. Parçaları plana göre dizip ne yapacağımızı hatırladık. Bu, montaj aşamasında işimizi süper kolaylaştırdı. Parçaları birbirine bağladıktan sonra boru anahtarıyla güzelce sıktık.

4. Ben yapmadım, fakat eğer parçalarınız paslıysa ya da paslanma eğilimi gösteriyorsa boyadan önce bir kat antipas astar atabilirsiniz. Yapmasanız da olur elbet fakat bu kadar dandik bir risk almaya gerek yok bence.

5. Bir kat sprey boya çektik. Sprey boyayla kullanırken fazla boya sıkmamak ilk kural; yoksa boya hem kurumak bilmez hem de fazlası aşağı akar ve damla damla kabartılar oluşur.

6. Boya kuruduğunda mumları taktık. Ev bir anda Frank N. Furter’ın şatosuna dönmüştü ve bu projede çok bi’ rolüm olmamasına rağmen bir öpücüğü hak eden ben olmuştum.

Müthiş.

Siz de yaparsanız ŞURADAN bi’ caps yollayın da havamızı bulalım.
Çav
4 Yorumlar
 • sıla kayahan

  19 Kasım 2015 at 12:06 Cevapla

  hemen deneyeceğim çok güzel bi proje… Bloğunuza da bayıldım..:))

  • Burcin

   22 Aralık 2016 at 19:19 Cevapla

   Çok teşekkür ederim, blog hala taslak halindeyken bile bulup okuyanlar olduğunu görmek çok güzel. :) Yaparsanız fotoğrafını görmek isterim!

 • Ayça

  9 Haziran 2017 at 13:44 Cevapla

  Çok havalı görünüyor. İyi iş başarmışsınız.

 • kaan pasin

  27 Ocak 2019 at 00:05 Cevapla

  merhaba boru malzemelerini nereden temin ettiniz ?

Yorum Ekle